Se Zuzkou Hejnovou o dobrém jídle nejen pro sportovce

Do léta ve formě! Jak jíst intuitivně a vykašlat se jednou provždy na diety

Do léta ve formě! Jak jíst intuitivně a vykašlat se jednou provždy na diety

Léto a plavková sezóna klepou na dveře a spousta lidí se děsí toho, že budou muset vypadat zase o něco lépe. S každým takovým jarním šílenstvím přichází na scénu všelijaké diety a pokusy o co nejrychlejší a nejefektivnější hubnutí.

Ale.

Diety, které vás nutí jíst nějakým způsobem extrémně, rozhodně nejsou dlouhodobě udržitelné, funkční ani zdravé. Ať už se jedná o vyřazení konkrétních potravin (ano, slyšeli jsme i o tom, že se má vyřadit všechna žlutá zelenina a ovoce, slyšeli jsme o tom, že jen veganství je zdravé, že si můžete dát k večeři jen salát anebo že už po šesté hodině nemáte jíst vůbec).

Jediné, co potřebujete (a pokud vám to zdravotní stav dovolí), je jíst intuitivně. Co to znamená? To si povíme!

Jak jíst intuitivně?

Každý rozumný český člověk ví, co je zdravé a co ne. Jak jsme už psaly v článku o tom, jak by měl vypadat váš víkendový nákup, je jasné, že brambůrky, cola a sladkosti prostě nebudou to pravé.

Mnoho lidí dodržuje rádoby zdravý jídelníček založený na nějaké dietě, a pak jsme svědky toho, jak potajmo sní tabulku sladké čokolády a neustále si stěžují, že to hubnutí nefunguje. Trápí se a začínají stále dokola.

Ne. Takhle to nepůjde.

Jezte tak, abyste byli spokojení

Pokud se budete trápit hlady, budete si zakazovat určitá jídla nebo si neustále něco vyčítat, nebude to fungovat. Jezte taková jídla, ze kterých máte dobrý pocit. Sami určitě víte, která to jsou. Jezte celozrnné pečivo, vajíčka, maso, zeleninu a ovoce, nebojte se luštěnin, příloh i občas nějakého zákusku.

Můžete si péct vlastní sladkosti a udělat si trochu fitness verzi. Zkuste třeba naše oblíbené lívance. Tím, že jsou sladké, zaženou vaše chutě, přesto, když se podíváte na to, z čeho jsou, určitě budou lepší než snickersky a marsky.

Nepřehánějte to s mastným a tučným jídlem. Pozor i na sladkosti a sladká pitíčka.

Máte se bát alkoholu?

Alkohol rozhodně krásná bříška nedělá. Dlouhodobě ve větším množství nedělá ani zdravá těla.

Začíná ale zahrádková sezóna a věřte, že Zuzka i Andy si občas sklenku vína nebo nějaké to pivo dají. Občas to prostě neuškodí a jen proto, že chcete „summer body“, přece nebudete na svatbě kamaráda na vodě!

Přemýšlejte nad porcemi

Klasickým trikem na to, jak hubnout, je nakládat si malé porce na malý talíř.

Něco na tom opravdu bude, jen ale musí dojít k tomu momentu opravdového zamyšlení, zda jste po první malé porci opravdu sytí nebo potřebujete více. Občas máme opravdu hlad, občas ale jen velké oči.

Co pomáhá vám? Dejte nám vědět!

Zuzka, Andy a Katka

 

Těšte se na další články, které pro vás chystáme se Zdravým stravováním.


Related Posts

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

Víte, že 13.květen je světovým dnem koktejlů? A víte, že se Zuzkou si koktejly rády dopřáváme? A víte, že známe pár ovocných i zeleninových, které nejsou zdaleka tak profláknuté jako ty, kterých je plný internet? Dost otázek, jdeme na praktické informace: Koktejly pro nás nejsou […]

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Ačkoliv by se dalo říct, že chce dnes každý jen hubnout, existuje spousta lidí s opačným problémem – ať dělají co dělají, nemohou přibrat. V minulém článku jsem se psaly o hubnutí. Pojďme si říct, jak na ZDRAVÉ přibírání hmotnosti. Spousta lidí ve všem stále […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *