Se Zuzkou Hejnovou o dobrém jídle nejen pro sportovce

Co je IFFYM a jaké jsou výhody tohoto výživového směru?

Co je IFFYM a jaké jsou výhody tohoto výživového směru?

IFFYM – It if fits your makros nebo také ,,Flexible dieting” je jedním z výživových směrů. Typický je svým ,,Sněz vše, na co máš chuť, ale musíš se vejít do svých stanovených makroživin”.

IFFYM není dieta, protože nám striktně nenařizuje, co můžeme a nemůžeme jíst. Zásadní jsou poměry makroživin – sacharidy, bílkoviny a tuky.

Existuje rovnice, která podle věku, váhy, výšky, pohlaví, pracovní činnosti, četnosti a typu fyzické aktivity a daného cíle stanoví příjem energie a poměr jednotlivých makroživin.

Poměr tuků a bílkovin zůstává pro všechny podobný. Hýbe se množství sacharidů a to v závislosti na délce, intenzitě pohybové aktivity a stanoveným cílem. Tedy zda chceme redukovat tukovou hmotu nebo budovat hmotu svalovou.

Nejedná se o výrazné dietní extrémy, typu ketogenní dieta.

Poměr makroživin může vypadat následovně:

  • Sacharidy – od 40% denního energetického příjmu
  • Bílkoviny – do 30% denního energetického příjmu
  • Tuky – do 30% denního energetického příjmu

Vše je založeno na přesném počítání a zapisování.

Doporučuje se z 80% dodržet jídelníček ze správně vybíraných potravin dle racionální výživy. Zbylých 20% (1 chod) může být volný – sníte na co máte chuť. Pozor ale, zbytek dne musí být správně dopočítán.

Základem jsou správné varianty potravin, které mohou být doplněny čímkoliv, co máte rádi.

My sice IFFYM nedodržujeme, často se nás na to ale ptáte. Není to vůbec nic špatného, naopak, ale musíte tomu rozumět a naučit se s takovým způsobem stravování správně fungovat.

Zuzka, Andy a Katka

 

Těšte se na další články, které pro vás chystáme se Zdravým stravováním.


Related Posts

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

Víte, že 13.květen je světovým dnem koktejlů? A víte, že se Zuzkou si koktejly rády dopřáváme? A víte, že známe pár ovocných i zeleninových, které nejsou zdaleka tak profláknuté jako ty, kterých je plný internet? Dost otázek, jdeme na praktické informace: Koktejly pro nás nejsou […]

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Ačkoliv by se dalo říct, že chce dnes každý jen hubnout, existuje spousta lidí s opačným problémem – ať dělají co dělají, nemohou přibrat. V minulém článku jsem se psaly o hubnutí. Pojďme si říct, jak na ZDRAVÉ přibírání hmotnosti. Spousta lidí ve všem stále […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *