Se Zuzkou Hejnovou o dobrém jídle nejen pro sportovce

Je potřeba počítat každou kalorii?

Je potřeba počítat každou kalorii?

Bez počítání kalorií se můžete obejít celý život, pokud máte normální váhu, se kterou jste spokojeni, a máte i pozitivní vztah k pohybu.

Pokud se však snažíte o razantní změnu hmotnosti, je jedno jestli nabírání nebo hubnutí, vždy je třeba nějakým způsobem změnit životní styl. Je nutné cílit na dvě složky – výživu i pohyb.

Počítat nebo nepočítat?

Počítání kalorií je dobrý odrazový můstek, pokud si s výživou nevíte rady a netušíte kde děláte chybu. Pokud se nedaří hubnout, může být problém i ten, že jíte málo a Vaše tělo je podvyživené. Dobrým pomocníkem může být aplikace Kalorické tabulky.

Jednoduše si ji stáhnete do chytrého telefonu a jenom zapisujete jídlo, které jste ten den snědli. Program nutriční hodnoty vypočítá za Vás. Výsledky budou sice orientační, ale hlavní problém vám nejspíš pomohou odhalit. Jakmile si nějaký čas tyto údaje budete zapisovat, poznáte např. které potraviny nejsou při hubnutí vhodné, jak velké množství určité potraviny je pro vás ideální a které potraviny jsou bohaté na bílkoviny, tuky nebo sacharidy atd.

V restauraci potom už i z názvu dokážete odvodit alespoň přibližně nutriční hodnoty. Přesné zapisování kalorií však vyžaduje pevnou vůli i odhodlání.

Nebo zkusit krabičky?

Příjemným způsobem změny životního stylu je krabičková dieta, kdy stačí dva týdny až měsíc aby člověk opravdu viděl a osvojil si vhodné porce i složení denního stravování. Základní kámen úrazu je totiž v pravidelnosti a vyváženosti základních živin (např. nedostatek bílkovin a velké množství sacharidů).

Ve většině případů je třeba se jen řídit zdravým selským rozumem. Nepřejídat se, zařazovat denně ovoce a zeleninu, jíst pravidelně třeba 5x denně, vyhýbat se smaženým pokrmům, nepřehánět to se sladkostmi a hlavně denně se hýbat.

To přeci zvládneme nebo ne? 😉

 

Zuzka, Andy a Katka

Těšte se na další články, které pro vás chystáme se Zdravým stravováním.


Related Posts

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

Víte, že 13.květen je světovým dnem koktejlů? A víte, že se Zuzkou si koktejly rády dopřáváme? A víte, že známe pár ovocných i zeleninových, které nejsou zdaleka tak profláknuté jako ty, kterých je plný internet? Dost otázek, jdeme na praktické informace: Koktejly pro nás nejsou […]

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Ačkoliv by se dalo říct, že chce dnes každý jen hubnout, existuje spousta lidí s opačným problémem – ať dělají co dělají, nemohou přibrat. V minulém článku jsem se psaly o hubnutí. Pojďme si říct, jak na ZDRAVÉ přibírání hmotnosti. Spousta lidí ve všem stále […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *