Se Zuzkou Hejnovou o dobrém jídle nejen pro sportovce

David Vrbický: „Kvalita a vyváženost stravy jsou jednou z nejdůležitějších součástí života profesionálního sportovce.“

David Vrbický: „Kvalita a vyváženost stravy jsou jednou z nejdůležitějších součástí života profesionálního sportovce.“

Na otázky nám tentokrát odpovídal Mgr. David Vrbický, přední český fyzioterapeut, sympaťák a člověk, který se na stravu sportovců umí dívat selským rozumem.

Co je vaším životním posláním? Jak jste se našel ve fyzioterapii?

Vždycky mě bavil sport a bavilo mě zajímat se, jak tělo funguje. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se začal věnovat fyzioterapii. Je úžasné pozorovat a zjišťovat, jak lidské tělo funguje a jak všechno se vším souvisí.

Pokud mám říct své životní poslání, tak to bude asi trochu klišé, ale je to co nejvíce zdravých a spokojených pacientů. Mám-li být vážný, samozřejmě naše práce je velice specifická. Obor velmi expanduje a myslím, že v současné době je již žádoucí specializovat se na určitá odvětví ve fyzioterapii. Ačkoli se mnou někteří kolegové nemusí souhlasit, tak já si myslím, že nejde umět vždy všechno.

Kteří významní sportovci vám prošli pod rukama?

Úplně první kontakt se sportovci bylo moje roční angažmá u fotbalové Slávie v sezoně 2007/2008. Poté jsem spolupracoval na projektu Mc Donald s Olympic Hopefuls, kde jsem měl tu možnost spolupracovat s Lukášem Krpálkem a dalšími nadějnými sportovci.

Od roku 2011 spolupracuji s reprezentací v rychlostní kanoistice a v rámci této spolupráce jsem se staral i o posádku čtyřkajaku, který má dva bronzy z OH v Londýně a Riu.

Od roku 2013 spolupracuji s Českým olympijským výborem a v rámci zajišťování péče jsem se účastnil mimo mládežnických akcí i OH v Londýně, Soči a Riu. V Riu jsem se mimo jiné staral o Báru Hermannovou s Markétou Slukovou a některé z našich tenistů.

Mimo jiné v současné době spolupracuji s Martinem Macíkem, který se připravuje na Dakar. Dlouhodobě se starám o plavce Honzu Micku. K dalším patří spolupráce s šermíři a hokejisty BK Mladá Boleslav.

Je podle vás nějak spojená strava a zdravotní stav sportovců?

Určitě tam souvislost je. Samozřejmě souvisí strava s regenerací v rámci zakyselení svalů i pokud jde o stavbu svalové hmoty. Nejsem výživář ani biochemik, ale pokud to mám brát z pohledu pohybového aparátu, rozhodně je kvalita a vyváženost stravy jednou z nejdůležitějších součástí v životě profesionálního sportovce.

Hrál jste futsal, věnujete se ještě dnes nějakým sportům?

Vzhledem k tomu, že jsem pracovně vytížen a zároveň se chci věnovat i rodině, moc času nezbývá. Snažím se občas zajít do posilovny, případně na in-line brusle.

Řešíte sám zdravou stravu? Dodržujete nějaká pravidla, jak být fit a lépe jíst?

Musím říct, že mám rád zdravou a lehkou kuchyni. Když to na mě ale přijde, nevyhýbám se klasice, jako je kachna s knedlíkem, svíčková a ani jiným tradičním pochutinám. Já osobně z těch „prasáren“ mám nejraději tatarák a nakládaný hermelín. Jinak si běžně dám spíš dobrou rybu, nebo nějaké krůtí maso se zeleninou na jakýkoliv způsob.

Váš nejoblíbenější pokrm poslední doby?

V poslední době si s chutí udělám ceviche, což je mé oblíbené jihoamerické jídlo z divokého lososa, ale dají se udělat i z jiné ryby.

Vaříte více vy nebo manželka?

Jak kdy. 🙂 Každý vaříme jinou kuchyni. Manželka dělá skvělé omáčky a polévky, já jsem přes ryby, maso a různé speciality.

Oblíbená kuchyně?

Nejradši mám mexickou a asijskou kuchyni.

Vaše práce je poměrně náročná. Pracujete pro neuvěřitelné množství sportovců a máte obrovský rozsah. Jak dlouho se v takovém tempu a režimu dá vydržet? Vidíte se za několik let na té samé pozici?

Vydržet se to dá. Je to náročné a čím jsem starší, tím se únava dostavuje rychleji. O to víc je třeba kvalitní odpočinek. Jako každý mám i já své sny a rád bych za pár let měl například svoji privátní praxi. V současné době mě naplňuje práce, kterou mám, protože vést kolektiv mladých lidí, je velmi inspirativní.

Davide, moc děkujeme za rozhovor!

Andy, Zuzka a Katka

 


Related Posts

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

Víte, že 13.květen je světovým dnem koktejlů? A víte, že se Zuzkou si koktejly rády dopřáváme? A víte, že známe pár ovocných i zeleninových, které nejsou zdaleka tak profláknuté jako ty, kterých je plný internet? Dost otázek, jdeme na praktické informace: Koktejly pro nás nejsou […]

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Ačkoliv by se dalo říct, že chce dnes každý jen hubnout, existuje spousta lidí s opačným problémem – ať dělají co dělají, nemohou přibrat. V minulém článku jsem se psaly o hubnutí. Pojďme si říct, jak na ZDRAVÉ přibírání hmotnosti. Spousta lidí ve všem stále […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *