Se Zuzkou Hejnovou o dobrém jídle nejen pro sportovce

Největší pasti sportovní výživy, které na vás v obchodech číhají

Největší pasti sportovní výživy, které na vás v obchodech číhají

Na apríla jsme se rozhodly připravit speciální článek na téma blafů a pastí ve sportovní výživě. Téměř v každém obchodě na nás totiž číhají marketingové triky a podvody, které mají nalákat sportovce ke koupi určitého produktu.

Pojďme si dnes posvítit na ty nejčastější:

Není fitness jako fitness

Také ve vás slovo „fitness“ na obalu vyvolává dojem, že jde o zdravou potravinu vhodnou pro sportovce? Tak si někdy zkuste přečíst její složení.

Často to jsou fitness tyčinky nebo nápoje, které ale obsahují obrovské množství cukru a zdravé rozhodně nejsou.

Čokoláda ano, ale…

Říká se, že je čokoláda zdravá a máme si ji na povzbuzení dopřávat. To sice ano, ale nepleťte si skutečnou hořkou čokoládu s něčím jako velikonoční králíci.

To samé platí s oříšky. Ano, jsou zdravé a obsahují tuky přínosné pro naše tělo, ale rozhodně nemluvíme o těch pražených a solených nebo obalovaných ve sladké čokoládě nebo karamelu.

Co je vlastně light?

Přívlastek „light“ v nás také vyvolává pocit, že jde o nějakou lepší a lehčí potravinu. Správně by taková potravina měla mít snížený obsah čukru, tuku nebo jiné živiny, jenže v mnoha případech je sice obsah jedné živiny nižší, ale jiné (škodlivější) v porovnání s jinými výrobky mnohem vyšší.

Takže až zase uvidíte light jogurt nebo nápoj, pozor na složení.

Zdravé müsli? Ani na to nemüsli!

Snad každá granola v krámech má na obalu siluetu štíhlé dívky nebo nápis, který evokuje cokoliv spojeného s fitness a sportem. V granole a balých müsli se však schovává velké množství cukrů (převážně u toho se sušeným ovocem) a proto takové ranní müsli často není vůbec tak zdravá snídaně, jak se domníváme!

Bez přidaného cukru

Pozor na toto spojení. Znamená, že výrobce žádný cukr do potraviny nepřidal, už vám však nezaručí, že žádné cukry potravina naobsahuje ze své samé podstaty. Kupující tak má potom pocit, že kupuje něco bez cukru, přitom to není pravda.

Pozor i na podobné spojení „bez přidaných éček“ nebo „bez přidaných tuků“.

Inu, budete už nakupovat opatrněji? Doufáme, že jo!

Andy a Zuzka

 

Těšte se na další články, které pro vás chystáme se Zdravým stravováním.


Related Posts

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

Víte, že 13.květen je světovým dnem koktejlů? A víte, že se Zuzkou si koktejly rády dopřáváme? A víte, že známe pár ovocných i zeleninových, které nejsou zdaleka tak profláknuté jako ty, kterých je plný internet? Dost otázek, jdeme na praktické informace: Koktejly pro nás nejsou […]

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Ačkoliv by se dalo říct, že chce dnes každý jen hubnout, existuje spousta lidí s opačným problémem – ať dělají co dělají, nemohou přibrat. V minulém článku jsem se psaly o hubnutí. Pojďme si říct, jak na ZDRAVÉ přibírání hmotnosti. Spousta lidí ve všem stále […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *