Se Zuzkou Hejnovou o dobrém jídle nejen pro sportovce

Které tři potraviny umí zklidnit podrážděný žaludek? A co taková cola?

Které tři potraviny umí zklidnit podrážděný žaludek? A co taková cola?

Čas od času nás postihne podrážděný žaludek, který je doprovázen nepříjemnou bolestí. Může být způsobeno předešlou bujarou nocí plné alkoholu a pochutin nebo nesprávně upraveným jídlem, zkaženým jídlem, případně čímkoliv, co nám zkrátka nesedne.

Nejjednodušším řešením je úprava stravy a celkový klidový režim.

Na rozbouřený žaludek doporučujeme zvýšit pitný režim. Ideální volbou jsou bylinkové čaje: heřmánkový, mátový nebo čaj z puškvorce.

Starý dobrý heřmánek

Heřmánek je bylinka rostoucí na polích, lesních lukách, mezi obilím, kukuřicí, brambory nebo řepou.

Heřmánkový čaj působí na gastrointestinální trakt dezinfekčne a dále přispívá k uvolnění křečí. Doporučujeme jej užívat pouze při obtížích a nikoliv dlouhodobě. Díky antibitotickým účinkům může při delším užívání nabourat střevní mikroflóru.

Heřmánek je výborný i pro malé děti. Pomáhá při bolestech v bříšku a nadýmání.

Puškvorec – co to je?

Puškvorec je vodní rostlina vyskytující se v rybnících či jezerech. Odvar z puškvorce je připravován z kořene rostlinky (oddenku). Kořen může být až 1 m dlouhý a po utrhnutí se suší.

Nemusí být konzumován pouze odvar z kořene, ale lze ho i žvýkat. Užívání puškvorce podporuje trávení, uvolňuje křeče a nadýmání, pomáhá při průjmech.

Puškvorec lze užívat při akutních problémech, ale i preventivně.

Jak je to s tou colou?

Máte po bujarém večírku? Necítíte se dobře, nemůžete plně jíst, ale možná by žaludek něco snesl? Doporučujeme zvolit klasickou colu.

Původní receptura coly sloužila jako lék na bolest žaludku. Nyní colu konzumujeme ve velkém. Naše doporučení na bolavý žaludek spočívá ve vypití pouze jedné sklenky. Ta může pomoci uklidnit rozbouřený žaludek. Cukr z coly neutralizuje žaludek, který bývá po alkoholových dýcháncích překyselený.

Také bývá často přítomna hypoglykemie a s ní i spojeny stavy únavy a malátnosti. Cukr nám tedy hladinu cukru pěkně doplní. Pokud budete mít možnost vychlazené coly, volte ji. Studený nápoj funguje v tomto případě i jako jakýsi studený obklad, který pomáhá proti zvracení a na uklidnění žaludku.

Tak hurá na večírek? Ne, radši buďte opatrní!

Zuzka, Andy a Katka

 

Těšte se na další články, které pro vás chystáme se Zdravým stravováním.


Related Posts

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Ačkoliv by se dalo říct, že chce dnes každý jen hubnout, existuje spousta lidí s opačným problémem – ať dělají co dělají, nemohou přibrat. V minulém článku jsem se psaly o hubnutí. Pojďme si říct, jak na ZDRAVÉ přibírání hmotnosti. Spousta lidí ve všem stále […]

Jak si udělat dokonalý dýňový krém k večeři

Jak si udělat dokonalý dýňový krém k večeři

Pomalu přichází podzim. Těšit se můžete na lahodné recepty, které vás zahřejí a potěší lahodnou chutí. Jeden takový pro vás dnes máme. Ingrediencí nebude mnoho a tou hlavní bude dýně, jejíž sezóna je za dveřmi a my už ji netrpělivě očekáváme! Dýně jako lék i […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *