Se Zuzkou Hejnovou o dobrém jídle nejen pro sportovce

5 zázračných bylinek, které okoření vaši kuchyň

5 zázračných bylinek, které okoření vaši kuchyň

Milujeme bylinky! Kromě příjemné chuti a aroma totiž mají i benefity, o kterých se málo ví. Pojďme se dnes podívat na našich pět oblíbených:

1. Petrželka

Petrželová nať je nadzemní část petržele zahradního. Používá se jako koření, ale i jako léčivá bylinka.

Petrželová nať obsahuje vysoké množství minerálních látek a vitaminů, které zvyšují vitalitu a zdraví člověka. Obsahuje flavonoidy, což jsou silné antioxidanty.

Petrželka je obdivuhodně bohatá na chlorofyl, který čistí krev a tvoří nové červené krvinky (působí detoxikačně). Petržel působí močopudně, tím snižuje krevní tlak a zlepšuje funkci ledvin.

2. Koriandr

Koriandr se používá při zažívacích problémech, včetně křečí břicha.

Tato aromatická bylina napomáhá odkašlávání, povzbuzuje nervovou i fyzickou činnost. Koriandr má pozitivní vliv na funkci slinivky břišní, čímž moduluje správné vstřebávání živin.

V lidovém léčitelství se používá i proti střevním parazitům.

3. Libeček

Bylinka, původem ze Středomoří, se u nás velmi často pěstuje pro svou charakteristickou chuť a vůni. Kromě využití v kuchyni (do vývarů, salátů) ji lze využívat jako lék.

Léčivé účinky libečku znali už léčitelé ve středověku. Libeček napomáhá očišťování krve, zlepšuje krevní oběh, průběh dny, revmatismu a onemocnění ledvin.

Ženám libeček pomáhá upravit menstruační cyklus. Pozor, libeček nesmí používat těhotné ženy!

4. Medvědí česnek

Léčivé účinky medvědího česneku známe už velmi dlouho.

Jde o jednu z nejznámějších rostlin lidového lékařství. Medvědí česnek obsahuje látku alliin, která se při porušení rostlinných buněk (utržení, nakrájení) enzymaticky štěpí na antibakteriální alicin, nositele charakteristické vůně.

Česnek pomáhá při chřipce, nachlazení, respiračních problémech a angínách. Medvědí česnek je přírodním antibiotikem a skvělým zdrojem vitaminu C.

5. Meduňka

Meduňka kvete v červenci a srpnu. Lístky meduňky obsahují řadu aktivních látek.

Meduňka se používá při léčbě astmatu a srdečních neurózách. Uklidňuje nervovou soustavu, proto se při stresu doporučuje pít meduňkový čaj, který je vhodný i pro lepší spánek.

Meduňka dokáže uvolnit křečovité stažení, které může být způsobeno nervovým vypětím. Meduňka má využití i při trávicích potížích – uvolňuje totiž zaražené větry a křeče v žaludku.

Dále mírní menstruační bolesti a bolesti hlavy.

A které používáte vy? 🙂 Dejte nám vědět!

Zuzka, Andy a Katka

 

Těšte se na další články, které pro vás chystáme se Zdravým stravováním.


Related Posts

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

Víte, že 13.květen je světovým dnem koktejlů? A víte, že se Zuzkou si koktejly rády dopřáváme? A víte, že známe pár ovocných i zeleninových, které nejsou zdaleka tak profláknuté jako ty, kterých je plný internet? Dost otázek, jdeme na praktické informace: Koktejly pro nás nejsou […]

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Ačkoliv by se dalo říct, že chce dnes každý jen hubnout, existuje spousta lidí s opačným problémem – ať dělají co dělají, nemohou přibrat. V minulém článku jsem se psaly o hubnutí. Pojďme si říct, jak na ZDRAVÉ přibírání hmotnosti. Spousta lidí ve všem stále […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *