Se Zuzkou Hejnovou o dobrém jídle nejen pro sportovce

Šikovné tipy na vánoční mlsání a zdravé běhání od čtyř známých blogerek

Šikovné tipy na vánoční mlsání a zdravé běhání od čtyř známých blogerek

Úvodní fotografie: Andrea Mokrejšová

 

Dnešní článek bude speciální. Vyzpovídaly jsme 4 známé blogerky, které rády běhají, vaří a jí!

První je Soňa Hrabec Kotulková, známá běžkyně, která píše se svým manželem Michalem skvělý běžecký blog Running2! Druhou je Andrea Mokrejšová, která svůj blog zaměřuje na výživu a motivaci k pohybu. Třetí bude odpovídat Jana Nosková, neuvěřitelná běžkyně, která válčí s roztroušenou sklerózou a patří k těm nejpozitivnějším a nejodvážnějším ženám u nás. Každou otázku zase uzavře Eva Podroužek Fryšarová, majitelka běžeckého blogu Zaběhu.cz!

Všem jsme položily 4 stejné otázky – tak se pojďte mrknout, jak se s nimi popraly:

1. Proč mají lidi většinou po Vánocích takové výčitky – co by mohli dělat líp?

Soňa:

Myslím, že Vánoce nejsou svátky, které měly být jen o jídle. Je to hlavně o setkávání lidí a rodin. Jenže bohužel maminky, babičky a tetičky dávají svou lásku najevo dobrým jídlem a když pak se prohýbají stoly, je těžké tomu odolat. Navíc když někdo jí jinak, než druzí, spousta lidí z rodiny není schopná toto chápat a neřešit to. Moje to už naštěstí pochopila. Já prostě jím jinak, než ostatní. Vždycky říkám, že moje tělo je jak auto, jede tak dobře, jak kvalitní benzín do něho natankuju. 🙂

Andrea: 

Podle mě už se mnoho lidí stresuje už s blížícími se svátky, z důvodu velkého množství jídla. A všichni víme jakého jídla, cukroví, chlebíčky, smažené řízky a tak dále. Buď jim je nepříjemné na návštěvách odmítnout, nebo si odepřít vůbec nedokážou. Často si před svátky dají nesmyslný zákaz, že to prostě jíst nebudou. O to těžší je to pro ně vydržet a většinou to končí nekontrolovatelným přejedením. Kdybychom to brali více v klidu a dali si chlebíček a čtyři nebo pět kousků cukroví ke kávě, tak na tom není vůbec nic špatného.

Další věcí je trend „zdravého“ cukroví. Dnes velmi populární. Na jeho přípravě nevidím nic špatného, ale zdravé neznamená nízkokalorické a rozhodně to neznamená, že ho můžeme sníst celý plech na posezení. Rázem je z něj cukroví nezdravé, protože čeho je moc, toho je příliš.

Moje rada tedy je, klidně si připravte klasické cukroví, ale v rozumném množství. Nezakazujte si ho, pak nebudete mít potřebu ho na „tajňáka“ ujídat se přejídat se jím. Vyrazte ven na lyže nebo na procházku s rodinou, nezapomínejte na zeleninu. Relaxujte, věnujte se svým blízkým a užijte si krásné Vánoce bez výčitek.

Jana:

Nevím, jak to mají ostatní, ale já se na Vánoce těším hlavně proto, že vím, že budu hřešit. Vědomě. Bramborový salát, řízky a cukroví pro mě k Vánocům zkrátka patří a rozhodně na sobě nešetřím! Je dobré si uvědomit, že je to opravdu sváteční jídlo, které nejíme denně a výčitky tak podle mě nejsou na místě. Celý rok na sobě makám a Vánoce jsou pro mě za odměnu. Naučila jsem se, že se láduju jen na Štědrý den (a to absolutně bez výčitek a s radostí) a zbytek svátků už zase jím s rozumem. Nebo se o to aspoň snažím. A nebo někdy ani jedno z toho, a to pak výčitky mám, to nedělejte!

Eva:

Protože jí více, než jsou zvyklí a než je zdrávo, a také ne zcela vhodná jídla. A k tomu se převážně nehýbou, ale odpočívají u pohádek. Vražedná kombinace! Můj tip je takový, klidně si na Vánoce pochutnat, ale nepřehánět to – nepřežírat se a hlavně ani přes svátky nevynechávat pohyb. Když si člověk řekne, že se nepřestane hýbat, logicky ho to donutí i nepřežírat. Doporučuju stanovit si pro to plán – vím, kdy mě čekají jaké rodinné návštěvy a jistě se mi tam povede vtěsnat nějakou aktivitu – skutečně si naplánuju, že v sobotu v 9 ráno půjdu běhat. A kdo tvrdí, že ten čas nemá, tak jsou to podle mě výmluvy…

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Running2.cz (@running2.cz),

 

2. Máš nějaký zvyk, který děláš každé Vánoce?

Soňa:

Na rozdíl od většiny Čechů mi vůbec nechutná klasický bramborový salát. Já jím salát Valašský, který nás naučila dělat moje babička Mařenka. Chutná podobně, jako rakouský bramborový salát, jí se teplý a je v něm křupavý špek, čerstvá cibule a octová zálivka. Já miluji všechno kyselé, takže ten je přesně pro mě.

Andrea:

Každý Štědrý den začínám ráno tím, že si rozříznu jablko napůl. Zatím tam naštěstí vždy byla hvězdička, tak snad tomu letos nebude jinak. A posledních pár let chodím dopoledne na krátký výklus. Hezky v klidu a pohodě se provětrat venku na čerstvém horském vzduchu.

Jana:

Chodíme s Pavlem každoročně na půlnoční rovnou v bežeckém a hned po ní vybíháme na vá/noční běh. Nevím, jestli je to tou atmosférou, klidem nebo tím, že z člověka najednou tak nějak všechno spadne, ale pocitově je to nejšťastnějších 5km v celém roce. Možná je to i tím, že máme celou cyklostezku jen pro sebe. 🙂

Eva:

To mám! V Liberci už čtvrtý rok letos pořádám Štědroranní běh na svařák. Vyjedeme autobusem na kopec Maliník a pak běžíme pěkně sněhem do Liberce, je to asi 12 km. Poslední roky přišlo přes 20 lidí. Je to koncipováno tak, že po doběhu se na náměstí zahřejeme svařákem, a i tak stíháme být doma na sváteční oběd. Jsem ráda, že tam chodí nadšenci napříč výkonností a my nikomu neutíkáme. Jde hlavně o předvánoční běžecké setkání a přípravu na štědrovečerní večeři.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Andrea Mokrejšová (@andreamokrejsova),

 

3. Tři slova, která se ti vybaví, když se řekne Vánoce?

Soňa:

 • rodina
 • láska
 • stromeček

Andrea:

 • vosí hnízda (uznáme to jako jedno slovo, ne?) 😀
 • rodina
 • sníh

Jana:

 • rodina
 • láska
 • jídlo

Je to jediné období roku, kdy mám dost času všechny vidět, všechny obejmout a taky jediné období, kdy nezapomínám pravidelně jíst. 🙂

Eva:

 • rodina
 • vůně
 • kouzlo

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Janinka , Prague CZE 🐰 (@janinka.n),

 

4. Běháš i o svátcích? Dáš nám 3 tipy, na co si dát pozor při běhu v zimě?

Soňa:

Já běhám pořád, běhání patří k mému životu. Mám k němu i skvělého parťáka – mého manžela Michala, který je také vášnivý běžec.

1. Při běhání v zimě doporučuji být pořád v pohybu, nezastavovat se, aby organismus nenachladnul.

2. Příliš se neoblékat, protože když se rozběnete, bude vám teplo.

3. Když je opravdu kluzko a led, tak za každou cenu neběhám. Jeden trénink mi nestojí za to, abych si něco zlomila a nemohla pak běhat několik měsíců. Když tak nosím nesmeky, které zvládnou i hladší povrch.

Andrea:

Běh miluju a tak běhám i o svátcích. A tři tipy?

1. Určitě si dávejte pozor na kluzké plochy. Raději běžím pomalu a některá místa pomalinku přejdu, než abych se někde natáhla.

2. Druhým tipem je oblečení. Nikdy nezapomenu na čelenku, zánět dutin není nic příjemného. Na kotníky si dávám pletené návleky, kolem krku uvážu šátek a tričko zastrkávám do legín. Jen pozor, ať to nepřeženete. Raději se oblečte jako by bylo o 5-10 °C víc.

3. Za třetí nezapomeňte na zahřátí před během. Buď si doma udělám krátký dynamický strečink, pořádně prohýbu kotníky a i zbylé části těla nebo začínám svižnou chůzí či pomalým během.

A můžu ještě čtvrtý? Vždycky s sebou mějte kapesník(y)! 😀 Běhu zdar a hezké svátky. 🙂

Jana:

Běhám, a hrozně si to užívám, protože díky volnu můžu běhat přes den a užít si trochu běhu za světla, což je pro mě celou zimu velká vzácnost.

1. Když ale vybíhám až za tmy, víc než kdy jindy musím být dobře vidět, takže rozhodně nepodceňujte reflexní prvky na oblečení nebo světýlka. Dobrá investice byla do reflexního spreje na oblečení, když značkujete parťáka, je s tím docela sranda! 🙂

2. Dávám si velký pozor, abych běžela správně oblečená a neprostydla, to totiž taky patří mezi mé vánoční tradice.

3. No a do třetice všeho opatrného v zimě běhám s mobilem. Ono stačí špatně došlápnout nebo uklouznout na sněhu a než se člověk doplazí domů, opět se vracíme k mé vánoční tradici – červenému nosu. Je fajn mít možnost zavolat si posilu. Nebo aspoň natočit instastories a zadat přátelům souřadnice, kde zhruba Vás na jaře najdou. 😀

Eva:

Určitě ano! Ať už jde o již zmíněný tradiční Štědroranní běh, nebo se pravidelně s manželem účastníme i Silvestrovského běhu. Letos to bylo docela vtipný, protože jedeme do malé vísky v Jeseníkách a manžel tak z legrace říká, mrkneme se, jestli v okolí není nějaký Silvestrovský běh. No a on startuje přímo od našeho pensionu! 😀 Takže tam nemůžeme určitě chybět. Ale jinak samozřejmě běháme i mezi tím. Člověka to nutí jednak se tolik nepřejídat, protože pak by mu při běhu bylo zle, a když už se trochu víc hřeší, dá se to právě zachránit zase tím pohybem – nejen během. Ale klidně jen delší procházkou na čerstvém vzduchu.

A moje tipy?

1. Jednak dávám pozor, abych s sebou nesekla, takže běhám opatrněji. Neběhám moc rychle, na pohodu. A v trailových botách! Které se do (udusaného) sněhu nebo na nějakou tu občasnou ledovku hodí víc.

2. Dále je to vhodné oblečení – i když je zima, mám nahoře jen dvě vrstvy, běh zahřeje. Ale jsou funkční! A pak hlavně čepice / čelenka, rukavice, nákrčník.

3. A další tip: po doběhu šup do tepla a ne se ještě před domem vykecávat s kámoškou nebo se tam pokoušet o nějaký strečink. Nejdřív pěkně do sprchy. A také se potom nezapomenout napít – třeba vlažného ionťáku nebo čaje.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eva Podroužek Fryšarová (@zabehu.cz),

 

Holky, moc děkujeme za super tipy!

A všem ostatním přejeme krásné a sportovní Vánoce! 🙂 Pokud by vás zajímaly Zuzky tipy, mrkněte na náš článek 6 tipů pro zdravější Vánoce!

Zuzka, Andy a Katka

 

Těšte se na další články, které pro vás chystáme se Zdravým stravováním.


Related Posts

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

3 nejlepší zelené smoothie, která jste ještě neochutnali

Víte, že 13.květen je světovým dnem koktejlů? A víte, že se Zuzkou si koktejly rády dopřáváme? A víte, že známe pár ovocných i zeleninových, které nejsou zdaleka tak profláknuté jako ty, kterých je plný internet? Dost otázek, jdeme na praktické informace: Koktejly pro nás nejsou […]

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Jak na zdravé přibírání aneb co když chce sportovec nabrat

Ačkoliv by se dalo říct, že chce dnes každý jen hubnout, existuje spousta lidí s opačným problémem – ať dělají co dělají, nemohou přibrat. V minulém článku jsem se psaly o hubnutí. Pojďme si říct, jak na ZDRAVÉ přibírání hmotnosti. Spousta lidí ve všem stále […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *